Ukrotimo kompetence 21. stoletja

Projekt OŠ Bistrica ob Sotli sodi med odlične prakse

Projekt Osnovne šole Bistrica ob Sotli Ukrotimo kompetence 21. stoletja predstavlja mednarodno sodelovanje projektnih skupin učiteljev iz Slovenije in Hrvaške, ki so razvijali kompetence na področju implementacije sodobne informacijsko-komunikacijsko tehnologije v poučevanje. Rezultat številnih aktivnosti učenja, poučevanja, usposabljanja in izmenjave dobrih praks so priročniki, ki bodo služili večim generacijam. Preko modulov o smotrni uporabi tehnologije pri pouku, ki so nastali na podlagi priročnikov, so v treh letih usposobili kar 70 zaposlenih iz slovenskih in hrvaških šol.
O projektu

V okviru vsake kratkotrajne aktivnosti učenja, poučevanja oziroma usposabljanja so štirje učitelji za šest dni obiskali partnersko šolo. Med obiskom so se udeležili pouka, sodelovali pri šolskih aktivnostih, načrtovali in testirali trening učiteljev z aplikacijami ter načrtovali prihodnje aktivnosti. V zadnjem letu projekta so učenci skupaj z učitelji izvedli še šestdnevno mobilnost, v kateri so se osredotočili na analizo dopolnjevanja sodobnega pouka z aplikacijami po prenovljeni digitalni Bloomovi taksonomiji.

V projektu so se izmenjale številne izkušnje in prakse, predvsem pa ustvarile nove ideje. Vse skupaj so udeleženci zbrali v treh priročnikih, ki služijo kot orientacija pri poučevanju in učenju s pomočjo informacijsko-komunikacijsko tehnologije in opisujejo digitalna orodja, namenjena:

  1. motivaciji učencev (Kahoot!, Plickers, Nearpod, QR-kode),
  2. spodbujanju sodelovalnega dela (Actionbound, Padlet, Socrative, Edmodo …),
  3. spodbujanju ustvarjalnosti (Microsoft PowerPoint, Prezi, Book Creator, GeoGebra, Canva …).

Potencial priročnika sta prepoznali tudi založbi Profil Klett (Hrvaška) in Rokus Klett (Slovenija) ter ga natisnili.

Širši učinki projekta

Projekt odlikuje odlično zastavljen in izveden prenos uporabnih znanj ter metod dela tako na ravni partnerskih organizacij kot tudi na ravni širšega lokalnega okolja. Poleg strokovnega razvoja učiteljev je imel projekt pomemben učinek na več generacij učencev, ki bodo deležni bolj zanimivega pouka, kar zagotovo vpliva na njihovo motivacijo za učenje in trajnejše znanje. Potencial rezultatov sta prepoznali tudi dve založbi, kar pomeni, da so učinki projekta pomembno presegli okvirje partnerstva, s čimer si projekt več kot zasluži nagrado jabolko kakovosti na področju splošnega šolskega izobraževanja v letu 2020.


Projekt je podprt s sredstvi iz programa Erasmus+ Strateška partnerstva med samo šolami.

Več na spletni strani projekta in platformi projektnih rezultatov Erasmus+.



Za ogled ostalih primerov obiščite stran Primeri dobrih praks.

Ups.
Pristali ste na razvojni strani. Za aktualne informacije obiščite www.cmepius.si
Ups.
Pristali ste na razvojni strani. Za aktualne informacije obiščite www.cmepius.si
CMEPIUS
Skip to content